Pewne zasilanie obiegu kominka to nie tylko wygoda ale również nasze bezpieczeństwo. W przypadku przerwy w zasilaniu i po zatrzymaniu obiegu wody może dojść do przegrzania instalacji.
Najlepiej stosować systemy całkowicie zautomatyzowane - tak więc takie, które zadziałają nawet w czasie naszej nieobecności też w nocy gdy wszyscy śpią. W wielu przypadkach ogrzewanie kominkowe wykorzystywane jest jako wspierające - działa obok pieca CO zasilanego gazem bądź olejem opałowym.
Ogrzewanie za pomocą kominka jest w znaczącej liczbie przypadków stosowane tam gdzie brak dostępu do sieciCO. Koszt ogrzewania kominkiem zależny jest od cen i dostępności opału w danym rejonie. W wielkich miastach, tam gdzie drewno kominkowe ma wysokie wartości ogrzewanie kominkowe w bardzo wielu przypadkach jest związane podobnymi kosztami jak wykorzystanie instalacji CO. Tymczasem znaczna ilość domów ogrzewana jest przy pomocy kominka ewentualnie dogrzewa w zimne dni rezygnując z wykorzystania posiadanego pieca CO.
Ogrzewanie kominkowe może być realizowane za pomocą taniego pieca typu koza jednak aby ogrzać efektywnie i ekonomicznie potrzebny jest kominek z rozprowadzeniem ciepła na cały dom albo poprzez kanały powietrzne ale dzięki zastosowaniu płaszcza wodnego i typowej instalacji CO.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Ogrzewanie za pomocą kominka jest w znaczącej liczbie przypadków stosowane tam wszędzie gdzie nie ma dostępu do sieci ciepłowniczej lub nawet sieci gazowej. Grzanie kominkiem jest stosunkowo mało kosztowne - koszt zależny od cen i dostępności opału w danym rejonie.
Nie we wszystkich rozwiązaniach przerwa w zasilaniu może się okazać jedynie uciążliwa oraz nie umożliwi nam na ogrzewanie się kominkiem przy braku zasilania. Bez prądu może nastąpić przegrzanie wody w obiegu kominka oraz nagły wzrost ciśnienia w instalacji. Urządzenia elektryczne wspomagające pracę kominka oraz sterujące nim wymagają stałego zasilania.